«Зірки над Нивою»: книга до 60-річчя вінницької футбольної команди майстрів

Вінницька «Нива» – це футбольний клуб, який боровся за лідерські позиції із кращими командами СРСР у вищій лізі, фіналіст Кубку України 1995/1996 років, учасник Кубку володарів Кубків європейських країн сезону 1996/1997 років. Нині однойменна команда продовжує виступи у другій лізі національного чемпіонату, продовжуючи славетні традиції.

До 60-річчя вінницького професійного футболу нещодавно побачила світ книга «Зірки на Нивою». Її авторами є президент нашого клубу у останні роки Василь Вовк і спортивний журналіст Олег Федченко. Видання непогано ілюстровано і включає до себе основні статистичні дані. Але його основою є інтерв’ю і нариси про відомих вінницьких футболістів, тренерів і функціонерів команди майстрів.

Починається розповідь із Михайла Петрова – нападника «Локомотива», який в 1958 році брав участь у першому, історичному, матчі нашої команди на професійному рівні. Він згадує, що в ті часи вболівальники знали кожного гравця в обличчя і після перемог носили їх на руках.

Про нинішнього виконавчого директора Вінницької обласної федерації футболу Михайла Прозоровського читачі дізнаються багато цікавого. Наприклад, що він двічі був чемпіоном Європи, входив до юнацької і молодіжної збірних СРСР.

У виданні можна знайти відверті визнання справжніх зірок вітчизняного футболу. Півзахисник київського «Динамо» і національної збірної Віталій Косовський звертає увагу, що старт його кар’єрі дала вінницька «Нива». Не всі згадають, що екс-футболіст нашого клубу, «Дніпра» і московського «Спартака», а нині відомий експерт телепрограми «ПроФутбол» на каналі «2+2» Сергій Нагорняк народився саме у Вінниці. Він тепло згадує часи свого футбольного становлення. Сергій каже, що запрошення до національної збірної України було дивом, адже він тоді лише рік грав у Великий футбол!

Цікавими є нариси про нинішніх провідних тренерів і керівників вінницьких футбольних шкіл. Приміром, виявляється, директор ВОДЮСШ Блохіна-Бєланова Ігор Коваль виступав за юнацькі збірні СРСР і України та навіть олімпійську збірну нашої країни. А відомий захисник «Ниви» 80-90 років Ярослав Заєць, який нині навчає футболу дітей у Бохониках (Вінницький район) згадує про своє чемпіонство в 1984 році. За ту перемогу нивівцям дарували машини і квартири, вручали преміальні та влаштували тур у Прагу і Берлін!

Важливе місце у збірці присвячено Василю Вовку, під орудою якого було відновлено професійний футбол у Вінниці. В 2016 році «Нива», після чотирирічної перерви, знову отримала статус клубу майстрів. Серед іншого, пан Вовк, до речі, генерал-майор СБУ, торкається «больових точок» українського футболу: договірних матчів, конфлікту інтересів функціонерів клубів, політичної складової у грі № 1.

Чимало сторінок у виданні присвячено не лише історичним постатям, але й людям, які нині визначають обличчя «Ниви». У своїх відвертих інтерв’ю в.о. президента клубу Вадим Кудіяров, головний тренер Колінс Нгаха, капітан Ігор Маляренко і лікар Вільям Войцеховський розповідають, чим зараз живе команда майстрів.  Квінтесенцією цих матеріалів є бажання повернути нашу «Ниву» на високий рівень, коли на Центральному міському стадіоні «яблуку не було де впасти». Водночас йдеться, що взято стабільний курс на формування основи команди саме із вихованців вінницького футболу.

 

Довідка

Книгу «Зірки над Нивою» можна придбати:

– у спортивному магазині на СК «Нива»;

– у касах продажу квитків під час домашніх матчів «Ниви»;

– через «Нову пошту» або «Укрпошту», попередньо сплативши вартість книги (390 гривень) на картку Приватбанку: 5221 1911 0010 0626 (отримувач Сергій Віліславович Волощук, інвестор проекту). У призначенні вказати: на придбання книги.

Телефон для довідок: 096-097-56-95.